LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które chcemy, aby od 30 czerwca 2023 roku miały wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Zakupiono:
- Drukarka 3D Banach School z 5-letnim wsparciem
- Filament PLA 1kg – biały do drukarki 3D Banach
- Filament PLA 1kg – czerwony do drukarki 3D Banach
- Filament PLA 1kg – niebieski do drukarki 3D Banach
- Płytka prototypowa z przewodami i diodami LED
- Mikroport Saramonic Blink 500 B1
- Gimbal DJI RSC 2
- Klipsy do modułu generatora sygnału 1 kpl = 2 szt.
- Lampa oświetleniowa Newell AIR 1100 (Oświetlenie do realizacji nagrań)
- Code Node Cart – pojazd do //code.Node
- Code Node – urządzenie do nauki programowania
- Bezprzewodowy czujnik temperatury PS-3201
- Bezprzewodowy moduł generatora sygnału AC/DC – AC/DC Module, Modular Circuits
- Stacja lutownicza Basetech ZD-99 588415
- Uchwyt do //code.Node
- Weather Vane Accessory – akcesorium do stacji pogody
Sprzęt będzie wykorzystany m.in. na lekcjach: informatyki, techniki, przyrody, biologii, rewalidacji, zajęciach korekcyjno - kompensacyjnych, zajęciach bibliotecznych.
WRZESIEŃ 2022
Uczniowie klasy szóstej obserwowali pracę drukarki 3D zakupionej w ramach projektu #laboratoria przyszłości, a póżniej w obecności nauczyciela uruchamiali ją samodzielnie. Pierwszym projektem, ktory został wydrukowany były to breloki w postaci gekonów, którymi zostali obdarowani uczniowie klasy 1 podczas pasowania na ucznia szkoły.
PAŹDZIERNIK 2022
Za pomocą drukarki 3D zakupionej w ramach projektu #laboratoria przyszłościzostały wydrukowane pomoce, które są wykorzystane na zajęciach z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, rewalidacji, zajęciach korekcyjno - kompensacyjnych: tangram, kostki do gier planszowych.
>LISTOPAD 2022
W szkole odbyły się obchody świętego Marcina w kościele parafialnym w Dobrej. Odbyło się uroczyste nabożeństwo połączone z występami uczniów. Podczas występów uczniów wykorzystano zakupiony w ramach projektu #laboratoria przyszłości mikroport. Pomaga on uczniom w swobodnym występowani, nie muszą pamietac o mikrofonie, komu go dalej podać po deklamacji swojego tekstu. Uczniowie występują swobodnie i z pełnym zaangażowaniem.
>GRUDZIEŃ 2022
Tradycją w naszej szkole od kilku lat jest wspólne pieczenie pierników, a następnie w postaci malutkiej paczuszki przekazanie je osobom samotnym zamieszkujacym wieś Dobra, Pisarzowice, Buława. Tym razem wydarzenie to zostało nagrane przez operatora naszej szkolnej kamery pozyskanej w w ramach projektu #laboratoria przyszłości Adama Wonsa (kl.VI). Świetnie sobie dawał radę z obsługą całego zestawu. Bardzo mu sie spodobało i obiecał, że przy następnych uroczystościach też chętnie "pokręci".
Pieczemy i dekorujemy pierniki klasa 1-3 Pieczemy i dekorujemy pierniki klasa 4-6
https://clipchamp.com/watch/JYRnwj0AXCZ
https://clipchamp.com/watch/6yz7oz6HTJs
>
22 grudnia w naszej szkole odbyła się wspólna wigilia szkolna. Została ona poprzedzona wspólnym kolędowaniem. Moment ten został uwieczniony przez naszego operatora szkolnej kamery pozyskanej w ramach projektu #laboratoria przyszłości.
Wspólne kolędowanie
https://clipchamp.com/watch/eyJqccZsh0p
„Uwolnij książkę z szafy i zabierz ją ze sobą na święta!”
Te słowa usłyszeli uczniowie z ust opiekuna biblioteki szkolnej.
Potraktowali je poważnie i po kilku dniach w szafie z książkami zapanowały miłe dla oka pustki. Ponad połowa uczniów pojawiła się w odremontowanej sali, miedzy innymi wszyscy uczniowie z klas 5 i 6. W podziękowaniu najbardziej aktywni czytelnicy zdobyli dla swoich klas wydrukowane w drukarce 3D zakupionej w ramach projektu #laboratoria przyszłości statuetki mądrych sów, które wiedzę zdobyły, czytając.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie mile spędzą święta w gronie rodzinnym, a chwile relaksu zapewnią im wypożyczone lektury.
Wśród klas 1-3 nagrodę otrzymali drugoklasiści, a spośród klas starszych - szóstoklasiści.
Do ich domów powędrowało 125 książek.
Wszystkim miłośnikom słowa pisanego życzymy wielu ciekawych nowości czytelniczych w Nowym 2023 Roku !
>STYCZEŃ 2022
Na zajęciach Techniki uczniowie klasy 5 zapoznali się z instrukcją obsługi lutownicy zakupionej w ramach projektu #laboratoria przyszłości pierwsze lutowanie, jak lutować, lutować co to znaczy. Dla wielu nietypowy sprzęt, większość miała z nim do czynienia po raz pierwszy.
>Styczeń to miesiąc, w którym świętujemy obchody Dnia Babci i Dziadka. Uczennica z klasy VI wraz z pomocą nauczyciela zorganizowała w szkole prawie profesjonalną sesję zdjęciowa dla wszystkich uczniów. Korzystając ze sprzętu zakupionego w ramach projektu #laboratoria przyszłości: był to aparat fotograficzny ze statywem oraz lampa oświetleniowa do realizacji nagrań wykonała zdjęcia kolegom i koleżankom, które po wywołaniu rozświetliły własnoręcznie wykonane kalendarze na rok 2023 jako prezent dla dziadków. Warto wspomnieć, że w zeszłym roku szkolnym uczennica w ramach projektu .: ,,Śladami bioróżnorodności w sercu Opolszczyzny – bogactwo Gmin Strzeleczki, Krapkowice oraz Powiatu Krapkowickiego” brała udział w warsztatach fotograficznych i własnie teraz mogła pokazać czego się nauczyła. Poniżej relacja zdjęciowa.
>LUTY 2022
Po raz kolejny przy pomocy drukarki 3d zakupionej w ramach projektu #laboratoria przyszłości zostały przygotowane pomoce dydaktyczne, które znalazły zastosowanie na zajeciach korekcyjno - kompensacyjnych, rewalidacyjnych, dydaktyczno - wyrównawczych z matematyki i matematycznych. Uczniowie bardzo chętnie z nich korzystają.
>MARZEC 2022
KWIECIEŃ 2022
Po raz kolejny przy pomocy drukarki 3d zakupionej w ramach projektu #laboratoria przyszłości zostały przygotowane "Rodzinne Puchary", które zostaną wręczone zwycięzcom w zmaganiach sportowych z okazji "Dnia Rodziny"
>MAJ 2022
Dziś w naszej szkole odbyły się zajęcia w ramach projektu "Laboratoria przyszłości" (16.05.23). Dotyczyły one dwóch tematów; "Sztuczna inteligencja', "LEGO z podstawami programowania". Wszyscy uczniowie uczestniczyli w tych zajęciach z zaciekawieniem i zaangażowaniem.
CZERWIEC 2022