XIX Prudnicki Maraton Pieszy
Po raz kolejny uczestniczyliśmy w Prudnickim Maratonie Pieszym. Pogoda dopisała. Wystartowaliśmy z Placu Rodziny Fränklów w Parku Miejskim w Prudniku (obok altany) i przeszlismy Trasą rodzinną tj.13 km. Na trasie zdobywaliśmy punkty kontrolne, które potwierdzały przejścia kolejnych etapów wędrówki. Meta znajdowała się na gościnnym Łowisku „U Pietruchy” przy ul. Łuczniczej. Tam też czekał poczęstunek w postaci kiebaski z grilla. Dotarliśmy wszyscy szczęśliwi, zadowoleni. Za nasz trud otrzymaliśmy bon na kwotę 200 zł, za który zakupimy piłki do szkoły. Na przyszły rok tez się wybieramy i mamy nadzieję, że będzie nas jeszcze więcej.
Obchodziliśmy Dzień Kropki
Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września.
Skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Kropki?
Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników, inspirując ich do odkrywania swoich talentów.
Opowiadanie z książki “The Dot” stało się inspiracją dla wielu nauczycieli i dzięki temu w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto obecnie jest obchodzone już w 108 krajach. Pomysł obchodzenia międzynarodowego dnia kropki ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość uczniów oraz zachęcać ich do tworzenia.
Także w naszej szkole zorganizowano ciekawe zabawy, które pomogły dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.
Tego dnia uczniowie i nauczyciele założyli ubrania w kropeczki lub nakleili na siebie różnokolorowe kropki z papieru samoprzylepnego. We współpracy z opiekunem SU w Szkole Podstawowej w Komornikach panią Patrycją Lattą przygotowano kreatywne zadanie dla uczniów klas IV i V. Uczniowie otrzymali mapki UK oraz USA i zaznaczali na nich kropkami znane miasta. Młodsi chętnie tworzyli obrazki, łącząc kropeczki. Potem starannie je pokolorowali i udekorowali nimi korytarze i sale. Nasza szkoła stała się wyjątkowo kolorowym i wesołym miejscem, co widać na zdjęciach.
>
Sprzątanie Świata 2021
Uczestniczyliśmy w 28. Akcji Sprzątanie świata – Polska
Uczniowie zostali zapoznani z mottem tegorocznej akcji „Myślę, więc nie śmiecę” i jej celem. W klasach odbyły się pogadanki/dyskusje o potrzebie dbałości o środowisko.
W piątek, 17 września uczniowie klas I-III wyposażeni przez panią woźną w rękawiczki i worki do segregacji śmieci pod opieką dyrektor Doroty Czenczek i wychowawcy Marzeny Ficek wyruszyli z samego rana, aby posprzątać okolice szkoły, drogę do niej prowadzącą oraz plac zabaw w pobliskim parku. Następnie pałeczkę przejęli uczniowie klasy IV i V pod opieką koordynatora akcji oraz wychowawcy Jolanty Jaszczułt. Zbierali śmieci na ulicy Szkolnej, Lipowej oraz pobliskim boisku LZS. Nazbierali około 4 kg. Śmieci było zdecydowanie mniej niż dwa lata temu.
Po zakończeniu akcji terenowej młodsi uczniowie wykonywali plakaty o treści proekologicznej, a starsi nauczyli się piosenki pt. "Ekorock". Okazało się, że do udziału w akcji zgłosiła się rekordowa liczba chętnych- 3.700. Cieszymy się, że wnieśliśmy swój wkład i posprzątaliśmy chociaż kawałek naszej małej ojczyzny.
Piosenka w wykonaniu klasy 4 i 5 - "Ekorock"
EUROPEJSKI DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO 2021
24 września odbyła się siódma edycja EUROPEJSKIEGO DNIA SPORTU SZKOLNEGO (ESSD) w Polsce. To wielkie, międzynarodowe święto ruchu, w którym biorą udział szkoły z całej Europy, a nawet Ameryki Południowej i Azji! W Polsce to wydarzenie organizowane jest przez Fundację V4Sport przy aktywnym udziale AKADEMII KROKIETA I LAMY, której misją jest tworzenie EDUKACJI W RUCHU. Główną ideą wydarzenia jest zachęcenie jak największej liczby uczniów do bycia aktywnym sportowo w dobie postępującej „epidemii siedzenia”.
W tym roku społeczność naszej szkoły po raz pierwszy uczestniczyła w tym wydarzeniu. Tematem przewodnim były nieoczywiste przestrzenie do ruchu, dlatego też wykorzystaliśmy szkolne korytarze, klasy lekcyjne i przyszkolny teren zielony. Skakaliśmy, biegaliśmy i graliśmy w gry zespołowe podczas wszystkich dzisiejszych lekcji i przerw.
Uwieczniliśmy to na zdjęciach i filmach.
Klasa I
Klasa I-cz.2
KLasa II
Klasa II-cz.2
>
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
We wrześniu na naszej gazetce królowały ziemniaki. Wszyscy doskonale znają smak tego warzywa, ale nie wszyscy wiedza jakie cenne witaminy i minerały posiada to niepozorne warzywo. Dzięki zdolnościom kulinarnym naszych mam mogliśmy skosztować wielu pysznych dań z ziemniaków. Największym powodzeniem cieszyły się frytki( pieczone bez tłuszczu) i zapiekane ziemniaki z przyprawami. Na naszym stole można było znaleźć placki ziemniaczane, sałatki, a nawet ciasto.
Bardzo dziękujemy wszystkim mamom za te wspaniałe ziemniaczane przysmaki.
>
Wycieczka do Krasiejowa
W poniedziałek 04.10 pojechaliśmy na długo wyczekiwaną wycieczkę. Najpierw udaliśmy się do Ozimka, by tam zobaczyć Żelazny Most- jedyny tego rodzaju w Polsce. Tam też w parku na ławeczkach spokojnie zjedliśmy śniadanie, by nabrać sił na zwiedzanie Dinoparku w Krasiejowie.
Gdy dojechaliśmy na miejsce- podzieliliśmy się na dwie grupy. Uczniowie klas młodszych mieli inny program zwiedzania niż ci z klas starszych. Młodsze dzieci wraz z wychowawczyniami udali się na zajęcia praktyczne- uczestniczyli w mini wykopaliskach. Natomiast czwarto- i piątoklasiści poszli zwiedzać Park Ewolucji Człowieka. Najbardziej podobał im się lot promem w odległe czasy. Młodsi uczniowie też byli bardzo zadowoleni, gdyż każde dziecko zdobyło szkielet jakiegoś dinozaura.
Po zajęciach w grupach udaliśmy się na zwiedzanie parku oraz do kina 5D. Na koniec na polanie na terenie Dinoparku czekało na naszą grupę ognisko. Piekliśmy kiełbaski, jedliśmy bułeczki. Uczniowie relacjonowali, iż był to najpiękniejszy moment wycieczki.
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, dotarliśmy do domu.
>
PROGRAM DLA SZKÓŁ
To już kolejny rok z warzywami, owocami i przetworami mlecznymi na przerwach. Uczniowie naszej szkoły chętnie zajadają się zdrową marchewką, jabłkiem lub kalarepą urozmaicając swoje drugie śniadanie.
Mleko i jego przetwory też są bardzo zdrowe, więc zachęcamy do picia mleka.
PIJ MLEKO, BĘDZIESZ WIELKI! SMACZNEGO.
>
PIERWSZA POMOC
Uczniowie klasy V wzięli udział w kilku zajęciach dotyczących umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Były to zajęcia, które przypomniały uczniom co trzeba zrobić, aby udzielić pomocy poszkodowanym. Te informacje zdobyli w klasie IV na technice, gdy uczyli się do egzaminu na kartę rowerową. Mamy nadzieję, że nie sparaliżuje ich strach i będą umieli udzielić pomocy, a także wezwać odpowiednie służby.
WYCIECKA DO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO
W deszczowy poniedziałkowy poranek uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do Staniszczy Małych, gdzie mogli zobaczyć gospodarstwo agroturystyczne. Pogoda dopisała, bo przestało padać, więc uczniowie mogli zobaczyć urządzenia rolnicze, przejść w labiryncie z kukurydzy, a także wykopać ziemniaki. Dzieci poznały wiele ciekawych produktów zrobionych z roślin wyhodowanych w tym gospodarstwie, takich jak mydła, woreczki zapachowe, olejki, miód, przetwory z warzyw i owoców oraz herbatki ziołowe. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się wizyta w kuchni, gdzie dzieci mogły wykonać i upiec swoje pyszne bułeczki. Przy okazji poznały różne rodzaje mąki, którą można użyć do pieczenia bułeczek.
Dla wielu osób dość egzotycznym zwierzęciem była krowa, która w dodatku dawała mleko i dała się wydoić każdemu dziecku:). Była to sztuczna krowa, która dawała prawdziwe mleko. Każde dziecko mogło sprawdzić,czy była to lekka czynność, którą rolnicy wykonują dwa razy dziennie, codziennie. W obecnych czasach pomagają rolnikom nowoczesne urządzenia czyli dojarki. Jak zdrowe jest mleko i jego przetwory nie trzeba nikomu mówić. Dzieci wymieniały produkty, które można zrobić z mleka. Po upieczeniu bułeczek i wydojeniu krowy był czas na ruch n świeżym powietrzu. Największym powodzeniem cieszyły się trampoliny, zjeżdżalnie i huśtawki. Po degustcji własnoręcznie upieczonych bułek uczniowie wrócili do szkoły.
>
Śniadanie piątoklasisty
Uczniowie klasy 5 przygotowywali na zajęciach z wychowawcą zdrowe kanapki, które miały pokazać jak powinno wygladać śniadanie piątoklasisty. Kanapki były bardzo kolorowe, smaczne, musicie uwierzyć nam na słowo i przede wszystkim zdrowe. Sami zobaczcie...
>
Międzynarodowe Święto Roweru
„ Jedź do szkoły na rowerze, a powietrze będzie świeże’’
W poniedziałek w naszej szkole uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Roweru, przyjeżdżając na rowerach do szkoły. Pogoda wprawdzie nie zachęcała do rowerowych wycieczek, ale jak wiemy nie ma złej pogody , jest tylko złe ubranie. Wiele osób przyjeżdża do szkoły na hulajnogach i bardzo się cieszymy,
że uczniowie dbają o swoją kondycję i o czyste powietrze, bo nie emitują splin , więc są ekologiczni.
>
Zajęcia ruchowe w terenie
Na zajęciach wychowania fizycznego, gdy tylko pozwala pogoda cwiczenia odbywają sie na swieżym powietrzu w pobliskim parku, na mało ruchliwych dróżkach lub w formie marszobiegów wsród ścieżek polnych.
>
Święto dyni
Dynia to bardzo zdrowe warzywo, które ma wiele cennych witamin i mikroelementów. Możemy z niej przygotować pyszne rozgrzewające zupy, ciasta i słodkie dżemy.Przez wiele lat dynia była niedoceniana, ale na szczęście to się zmieniło. W tym roku mogliśmy skosztować pysznych dżemów z dyni, które jedliśmy z ciasteczkami owsianymi.Piosenki o dyni, które uczniowie poznali dzięki pani Marzenie i pani Mireli towarzyszyły nam przez cały dzień. Piękne dynie były także widoczne na naszych
>Królewska gra w "Szachy"
Naszą szkołę odwiedziła pani Izabella Kotowicz- mama Wiktora, ale również bibliotekarka z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Krapkowicach.
Pani Izabella opowiedziała czwarto- i piątoklasistom zasady gry w szachy. Przywiozła też ze sobą gry i pozwoliła rozłożyć bierki szachowe a następnie, monitorując nasze ruchy, pozwoliła grać. Okazało się, że niektórzy uczniowie całkiem nieźle potrafią grać w szachy.
Dziękujemy pani Kotowicz za tę ciekawą lekcję.
>
PYSZNY DESER
Uczniowie klasy V postanowili wykonać pyszny deser z jabłek, które są bardzo zdrowe. Do jego wykonania potrzebne były jabłka, cynamon, miód, rodzynki i orzechy. Wszystkie te składniki są smaczne, w dodatku działają rozgrzewająco i wspierają naszą odporność.
>
EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA
Tradycją naszej szkoły stało się przygotowanie listopadowego śniadania z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. O tym ,że jest ono bardzo ważne wiedzą wszyscy, ale nie każdy spożywa ten posiłek , więc chcemy to zmienić, pokazując, że śniadanie może być pyszne, kolorowe i wbrew pozorom przygotowanie go nie zajmie nam dużo czasu. Uczniowie wspólnie zabrali się do pracy i powstały pyszne kolorowe kanapki, koreczki, sałatki. Było też coś na słodko czyli naleśniki i gofry z domowymi powidłami i dżemami. W tym dniu nawet „ Tadki- Niejadki” znalazły coś pysznego dla siebie.
Śniadanie daje moc! Kochani znajdźmy chwilę, by je codziennie przygotować.. SMACZNEGOJ
>Pamiętamy o zdrowym odżywianiu
W naszej placówce od lat realizowany jest program Szkoły Promującej Zdrowie.
Ostatnio uczniowie klasy V na lekcji techniki przypomnieli sobie zasady prawidłowego odżywiania, piramidę żywienia. Następnie wykonywali smaczne i przede wszystkim zdrowe sałatki owocowe oraz pożywne soki. Obierali, kroili i szatkowali z zaangażowaniem, odrobinę eksperymentowali z miksowaniem różnych składników, a następnie delektowali się owocami swojej pracy.
Taka bomba witaminowa dodała im energii w szary listopadowy dzień.
>Co można zrobić z warzyw i z owoców?
Uczniowie klasy II na zajęciach wykonywali stwory- potwory i kukiełki z warzyw.
>
Szkoła zdrowego żywienia
Uczniowie klasy II na zajęciach zastanawiali się jak dbać o zdrowie i co to jest zdrowa żywność. Czytali etykiety na produktach spożywczych i określali ilość cukru w produktach. Przygotowali konkurs klasowy o zdrowym żywieniu i znaczeniu ruchu dla zdrowia. Przyrządzili też zdrowe kanapki, surówki i szaszłyki z warzyw i owoców.
>
Co jest zdrowe?
Na zajęciach uczniowie klasy II wyszukiwali i czytali informacje o wartościach odżywczych wybranych produktów spożywczych. Przypomnieli sobie piramidę żywienia i układali jadłospis zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Wypowiadali się na temat ulubionych potraw w rodzinnych domach.
>
CHROŃMY ŚRODOWISKO - walczmy z zanieczyszczeniami!
Uczniowie klasy 5 na lekcji techniki dyskutowali o przyczynach zanieczyszczenia powietrza oraz negatywnym wpływie smogu na ich zdrowie. Jeden z uczniów, jako alergik, szczególnie mocno odczuwa wzrost zadymienia i opowiedział kolegom i koleżankom, jak się wtedy czuje. Dlatego zastanawiali się, co można zrobić w tej sytuacji, jak mogą dbać o otaczającą ich przyrodę. Potem zapoznali się z zasadami konstruowania plakatu i wykonali prace pt. „Chrońmy środowisko” Efekty swojej pracy zaprezentowali na szkolnej gazetce.
>
MIKOŁAJKOWE EKSERYMENTY
6 grudnia wszystkie dzieci czekają na odwiedziny św. Mikołaja. Czas oczekiwania uczniowie postanowili wykorzystać na wykonanie eksperymentów i doświadczeń związanych z czystym powietrzem. Św. Mikołaj dba o środowisko, dlatego przyjechał do nas na saniach nie emitując zanieczyszczeń. Uczniowie klas 1-3 oglądnęli filmy edukacyjne , z których dowiedzieli się czym jest SMOG i jak wpływa na ich organizm. Następnie wykonali prace plastyczne pokazujące „ Jak wygląda SMOG?, bo to jak wygląda SMOK każde dziecko wie. Podczas wykonywania doświadczeń dzieci zobaczyły na własne oczy jak zanieczyszczone jest powietrze. Wybrali się do parku i płatkami kosmetycznymi zmywali to, co było na liściach bluszczu. Okazało się, że był to pył, który się tam osadził. Po przyjściu do szkoły zrobili bałwany z "brudnych" płatków.
Ten sam eksperyment powtórzą wiosną i sprawdzą, czy coś się zmieniło.
>
OBSERWUJEMY CZYSTOŚĆ POWIETRZA
Nasza szkoła bierze udział w programie „ Czyste powietrze”. Na szkole został zamontowany czujnik czystego powietrza. Gdy świeci się na zielono , to wychodzimy na podwórko, korzystając z czystego powietrza. Gdy świeci na czerwono zostajemy w szkole.
Wszyscy chcielibyśmy zawsze widzieć kolor zielony.
>
ZBIERAMY ELEKTROŚMIECI
13 stycznia w naszej szkole odbyła się akcja zbierania elektrośmieci. W ten sposób chronimy nasze środowisko, ponieważ te rzeczy są utylizowane w bezpieczny sposób, a nie lądują w lasach, rzekach lub w piecach. Wiemy jak to jest ważne, więc wspólnie z rodzicami, dziadkami i innymi sympatykami czystego środowiska wzięliśmy udział w akcji.
Udało się zebrać 812 kg elektrośmieci. Za zebrane elektrośmieci dostaliśmy bon o wartości 122 zł na materiały papiernicze. W ten sposób połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Nie tylko zadbaliśmy o środowisko, ale zyskaliśmy materiały dla szkoły.
Wszystkim dziękujemy za udział w akcji.
>
BAL KARNAWAŁOWY
Na bal karnawałowy każdy z nas przygotowuje sobie wystrzałowe przebranie. W tym roku będzie wyglądał trochę inaczej ze względów na pandemię, ale strój obowiązuje. Dbając o środowisko zachęcamy do wykonania stroju wykorzystując zawartość naszych szaf. Zachęćmy babcie, ciocie, mamy do wyjęcia maszyn do szycia.....i do dzieła. Liczy się kreatywność, fantazja i dobra zabawa. Nie musimy kupować gotowych strojów, możemy wykonać swój niepowtarzalny.
Uczniowie klasy V na lekcji techniki wykorzystując swoją wiedzę o dzianinach i tkaninach projektowali nowoczesny strój dla ucznia XXI wieku. Natomiast uczniowie klasy III wykonali rekwizyty do strojów karnawałowych.
Życzymy wspaniałej zabawy z modą w tle.
>
„Kwiat na zdrowie”
24 marca na zaproszenie pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej ze Strzeleczek odwiedzili nas aktorzy z Krakowa.
Obejrzeliśmy zabawną, a jednocześnie pouczającą historię o chorym królu. Czarownik sprawił, że władca cierpiał na nieprzemijającą czkawkę. Uczniowie chętnie włączyli się do wspólnej zabawy: próbowali doradzać, co zrobić w tej sytuacji, śpiewali, tańczyli i grali na instrumentach. Dzięki mądrości i pomocy doświadczonej zielarki udało się zdobyć kwiat na zdrowie, który uleczył króla. Czarodziej zaś zrozumiał, że kara była zbyt surowa.
Przypomnieliśmy sobie znaną prawdę, iż nie ma wartości cenniejszej niż zdrowie.
>WSPÓLNE zabawy
Zdrowy kwiat1
Zdrowy kwiat2
Zdrowy kwiat3
Pysznie i zdrowo
Na jednej z lekcji techniki uczniowie klasy V przekonali się, że zdrowe jedzenie, wykonane z naturalnych produktów, również jest bardzo smaczne. Przynieśli m. in. jajka od kur z wolego wybiegu z własnych przydomowych gospodarstw oraz smaczne, naturalne dżemy przygotowane przez mamy i babcie. Pod okiem nauczycieli samodzielnie wymieszali ciasto i usmażyli (zachowując zasady bezpieczeństwa) przepyszne naleśniki. Najlepiej smakowały w połączeniu ze swojskimi dżemami.
>
DZIEŃ PRZEWODNIKA
Dzień Przewodnika spędziliśmy na miłej wycieczce po Dobrej. Uczniowie klasy V przygotowali różne ciekawe informacje na temat zabytków znajdujących się w naszej miejscowości i zabawili się w przewodników. Przekazali wiedzę swoim młodszym kolegom i koleżankom. Zwiedziliśmy okolice zamku w Dobrej i kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Dzięki uprzejmości Pana Jopka mogliśmy z bliska obejrzeć jakie zmiany zaszły na terenie remontowanego zamku. Wymieniono okna i pałac prezentuje się coraz okazalej.
>
Powitanie wiosny - Konkurs talentów
Piosenką o topniejących bałwankach uczniowie pożegnali zimę. A wiosnę przywitali prezentując swe rozliczne talenty. Grali na różnych instrumentach, recytowali, śpiewali, tańczyli. Tworzyli prace plastyczne, pokazywali sztuczki karciane i magiczne. Mogliśmy zobaczyć pokaz zapasów, karate, sztuczki piłkarskie oraz filmiki osób jeżdżących konno, wykonujących ewolucje na rowerach i hulajnodze. Tak ciekawego dnia dawno w naszej szkole nie było. Okazuje się, że nasi uczniowie są naprawdę utalentowani. Gratulujemy i życzymy wytrwałości .
Talenty naszych uczniów
Kacper i Emilian
Mateusz klasa III
Elena klasa IV
Ania klasa V
Niko klasa IV
Dawid P klasa V
Szymon klasa V
Chłopcy klasa V
KONKURS KROSZONKARSKI
25 marca 2022 roku spora gromadka uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dobrej udała się do Domu Kultury w Strzeleczkach , aby wziąć udział w Gminnym Konkursie Kroszonkarskim. Uczestniczyło w nim ponad 100 uczniów ze szkół podstawowych z całej gminy Strzeleczki.
Na początku spotkania przywitał nas Wójt Gminy Strzeleczki, pan Marek Pietruszka i życzył uczestnikom owocnej pracy. Po około półtorej godziny wytężonej artystycznej pracy komisja dokonała oceny rękodzieł. Uczestnicy mogli poczęstować się ciastem domowej roboty. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i estetycznie wykonane. Wykonawcy stosowali różne techniki: ozdabiali jajka ze styropianu, wyskrobywali kraszanki, a nawet za pomocą rozgrzanego wosku tworzyli pisanki. Jajka były oceniane w trzech kategoriach: klasy I-III, IV-VI i VII-VIII.
Komisja miała twardy orzech do zgryzienia.
Z naszej szkoły w kategorii klas I-III nagrody zdobyli:
I miejsce- Laura Golenia kl.3
II miejsce- Helena Pawliczek klasa II, Lena Wons klasa III
III miejsce - Zuzia Jaskółka klasa I, Wiktor Kotowicz klasa III, Emilian Scheibel klasa II
W kategorii klas IV-VI nagrody zdobyli uczniowie:
II miejsce -Emilia Szablicka klasa IV; Elena Wacław klasa IV, Nina Hauk klasa IV
III miejsce - Martyna Kulpa klasa IV, Paulina Nocoń klasa V, Dorota Rypalla klasa V.
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia.
>
Współczesne zagrożenia cywilizacyjne dla zdrowia człowieka
Na zajęciach z wychowawcą uczniowie klasy 5 wysłuchali prelekcji wraz z prezentacją dotyczaca "Współczesnych zagrożeńcywilizacyjnych dla zdrowia człowieka". Okazało się, że temat nie do końca był dla nich czymś nowym. Posiadali wiele informacji, którymi uzupełniali prezentację.
Współczesne zagrożenia cywilizacyjne dla zdrowia człowieka
BIEG PO ZDROWIE
2 kwietnia w naszej gminie odbył się I WIOSENNY BIEG PO ZDROWIE. Wprawdzie pogoda nie dopisała, ale jak wiadomo nie ma złej pogody ,żeby się poruszać, ale jest złe czy nieodpowiednie ubranie. Mimo takiej mało sprzyjającej aury było mnóstwo osób....dużych i małych, którzy uczestniczyli w tym biegu. Nasi uczniowie też wzięli udział i bardzo nas to cieszy.
Byli to:
* Nina Hauk
* Elena Wacław
* Emilia Szablicka
* Martyna Kulpa
* Dominika Kulpa
* Marta Skwarek
* Niko Klosa
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy pozostałych do wzięcia udziału w tej imprezie za rok.
Cieszymy się, że nasze zajęcia i zachęcanie do aktywnego wypoczynku są wcielane w życie.
>
Warsztaty i pokazy pszczelarskie
W ramach projektu „Śladami bioróżnorodności w sercu Opolszczyzny – bogactwo przyrody Gmin Strzeleczki, Krapkowice oraz Powiatu Krapkowickiego” Gmina Strzeleczki w dniach 19 i 20 maja 2022 r. zorganizowała dla uczniów Szkół Podstawowych dla klas IV - VII warsztaty i pokazy pszczelarskie. Zajęcia był prowadzone przez profesjonalnego pszczelarza, była to Pani z Niemodlińskiego Koła Pszczelarzy. Nasi uczniowie z zainteresowaniem słuchali wygłoszonej prelekcji, zadawali mnóstwo ciekawych pytań, a następnie każdy z nich wykonał samodzielnie świecę z plastara wosku. Uczniowie mieli również okazję spróbować miód z wielokwiatu i rzepakowy. Największą popularnością cieszył się miód z... wielokwiatu. Oprócz wielu ciekawostek z życia pszczół, dowiedzieli się o wielu zdrowotnych zaletach pszczelarskich produktów, między innymi, że nie tylko miód, ale również pyłek kwiatowy, kit pszczeli (propolis), mleczko pszczele, wosk pszczeli są wykorzystywane w medycynie naturalnej jak i w kosmetologii. Miejmy nadzieję, że po tym spotkaniu większośc uczniów od dziś będzie wybierała chleb z miodem jako zdrową słodką przekąskę. Dodatkowo ku zaskoczeniu wielu uczniów prowadząca zachwalała użądlenie przez pszczołę dla naszego zdrowia, ale należy pamiętać, że osoby uczulone niestety nie powinny korzystać z tego dobrodziejstwa. Spotkanie okazało sie bardzo ciekawe i owocne, z niecierpliwością czekamy na dalsze ciekawe oferty spotkań.
>
ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE Z EKOLOGIĄ
Uczniowie klasy I byli w Gminnej Bibliotece ( filia w Dobrej) na spotkaniu z Panią Bibliotekarką Gabrielą Hainsz. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat jak powstaje książka i co ciekawego można w niej znaleźć. O tym jak ważna jest ekologia i ochrona środowiska wie każdy z nas, dlatego Pani Gabi przeczytała ciekawy rozdział o tym, jak ważne są dla nas drzewa. Uczniowie byli zaciekawieni tym tematem i wiele osób chciało książkę wypożyczyć, żeby dowiedzieć się, jak pomóc naszej planecie.
>
EKOLOGICZNE PRZEDSTAWIENIE
W piękny słoneczny poranek uczniowie klas I-III wybrali się do Domu Kultury w Strzeleczkach na ekologiczne przedstawienie pt. „ Grzeczne dzieci segregują śmieci”. Bohaterami były ufoludki, które miały specjalną misję do wykonania i dzięki dzieciom wszystkie zadania wykonały poprawnie.
Wprawdzie wszyscy wiedzą jak to zrobić, ale nie zaszkodzi przypomnieć sobie i utrwalić kolory kubłów, do których wrzucamy szkło, papier, plastik, bio czy śmieci zmieszane.
Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie co zostało nagrodzone gromkimi brawami.
>Spływ kajakowy
22 czerwca Dzień Kultury Fizycznej, którego celem jest podkreślenie, jak istotny wpływ na nasze życie i kondycję ma aktywność fizyczna. Uczniowie naszej szkoły z klasy III, IV i V wzięli w tym dniu udział w spływie kajakowym Mała Panew Kolonoskie. Było dużo śmiechu, większość uczestników pierwszy raz siedziała w kajaku, nie potrafili na początku władać wioslem i gdy dopłynęli do brzegu rzeki lub osiedli na mieliznie mieli problem z kontunuacją spływu. Szybko jednak pojęli jak używac wioseł i szczęśliwie pokonali wyznaczony dystans. Spływ bardzo przypadł do gustu wszystkim uczestnikom i pytali się kiedy powtórzymy...
>
Śniadanie klasy II
W ostatnią środę 15.06 w trakcie lekcji języka mniejszości narodowej uczniowie klasy 2 przynieśli do klasy różne produkty spożywcze, a z nich wyczarowali pyszne śniadania. Powtórzyli przy tym zasady zachowania się przy stole. Wiedzą, iż śniadanie to najważniejszy posiłek. Znają też nazwy produktów, potrafią powiedzieć, iż są spragnieni lub głodni.
Bardzo dziękujemy Helence oraz jej mamie za przygotowanie dla wszystkich dzieci niespodzianki w postaci pysznego, odżywczego koktajlu truskawkowego.
> CZYSTA ZIEMIA
Produkujemy coraz więcej odpadów. Jest to cywilizacyjny uboczny aspekt naszego życia. Musimy mądrze i rozsądnie z tym problemem sobie poradzić, aby nie powodować degradacji naszego środowiska. Odpady, które wszyscy wytwarzamy, ich selekcja, zbiórka stały się problemem globalnym, naszym wspólnym, który wymaga poparcia społecznego. Stąd właśnie to wspólne działanie jest celem ochrony środowiska, w którym żyjemy. Każdy z nas lubi mieć porządek w swoim domu. Pamiętajmy o tym, że naszym domem jest przede wszystkim Ziemia, planeta, bez której w ogóle by nas nie było. Skoro tyle jej zawdzięczamy, dlaczego odpady z naszych gospodarstw domowych, czy działalności gospodarczych często lądują na dzikich wysypiskach śmieci. Na pewno każdy z nas w drodze do pracy lub szkoły przechodzi obok pojemnika z napisem: szkło, plastik czy aluminium. Segregacja śmieci nie jest trudna, nic nas nie kosztuje, trzeba tylko chcieć. Powinniśmy być wzorem dla innych i selektywnie zbierać odpady!
Korzyści wynikające z selektywnej zbiórki odpadów:
- recykling, czyli ponowne wykorzystanie surowców
- oszczędność surowców
- ochrona przyrody
- czyste wody, gleby i powietrze
- czystość wokół nas i na całej Ziemi
Uczniowie klas 1-4 pochwalili się, co dobrego zrobili i co robią dla swojego środowiska. Efekty pracy możemy podziwiać na gazetce szkolnej. Bardzo się cieszymy, że świadomość ekologiczna u dzieci wzrasta, a jeszcze bardziej, że potrafią te wiadomości wykorzystać w życiu codziennym. Pamiętajmy o tym także podczas wakacji...wybierajmy i kupujmy mądrze, zabierajmy własną torbę na zakupy, oszczędzajmy prąd i wodę oraz segregujmy odpady.
>